Dvojí metr

Něco se může, něco ne. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby ovšem neplatilo také to, že někdo může, a jiný už ne

Totiž vláda tajně zastavila vydávání víz Vietnamcům, prý do konce roku. I kdyby to bylo na týden, je to špatně. Politici – a nejen oni, máme i zástupy různých aktivistů – se neustále ohánějí tím, jak nelze uplatňovat kolektivní vinu, a podobnými líbivými hesly. Mně se ovšem taková hesla nelíbí, a to nejen proto, že je to většinou docela obyčejná lež. Nelíbí se mi také proto, že se neměří všem stejným metrem. Opatření je ovšem z hlavy Ivana Langera a tento fakt samozřejmě determinuje intelektuální úroveň celého nápadu. Údajně bylo vydávání víz zastaveno proto, že se na našem území množí mafiánské praktiky uvnitř vietnamské komunity, Vietnamci padělají značkové zboží či ve velkém pěstují marihuanu. Jistě na tom něco je, jistě to o některých z nich platí. Ale dělají to všichni Vietnamci? Všude možně je slyšet, jak nemáme házet všechny *** (za hvězdičky si můžete doplnit libovolnou skupinu lidí, národ, rasu, politickou stranu nebo třeba myslivce) do jednoho pytle. A pak někdo z těch, kteří se takovými hesly tak rádi prezentují, vymyslí takovouhle pitomost. Džamila, která má v popisu práce národnostní (i jiné) menšiny bránit, pochopitelně mlčí – protože ona de facto brání menšinu jen jedinou, totiž cikány. Asi by jí měli i přejmenovat ministerstvo, aby aspoň mělo odpovídající název. Ano, má se jim říkat Romové, ale když já řeknu cikán, je to prý urážka, zatímco když oni řeknou gadžo, je to folklór… Tak já zase říkám cikán a je to dávná evropská tradice, abyste věděli.

Když teď řeknu, že všichni cikáni kradou a zneužívají sociální dávky, okamžitě někdo vyrukuje s výše uvedeným heslem o pytli. Já vím, že to není pravda, že cikáni nejsou všichni stejní, ale čistě statisticky vzato jich pracuje podstatně méně než Vietnamců (ti totiž pracují všichni), jsou dlouholetým (a snad věčným) problémem, protože jakékoli, i dobře míněné, snahy o jeho řešení uzemní křikem i dyskrymynaci, na což bohužel státní orgány docela slyší. Už mě to štve – za chvíli nebudu moct prodat vlastní kovový odpad (třeba výfuk od auta) do sběrny, protože kvůli cikánskému "folklórnímu" kradení a odvážení všeho kovového (oni jsou chudáci a musejí si prý přivydělat, jak pravil jistý černý kápo, když na sebe několik pitomců shodilo halu v kladenské Poldovce) už nebude možno vykupovat sběr od fyzických osob. Kdo je tady vlastně diskriminovaný? Nikdy jsem ve spojení s Vietnamci neslyšel ani o vybydleném ghettu, zneužívání dávek, krádežích kovu ani o takové hygienické situaci, že ji musí řešit deratizační firmy… Když hořela vietnamská tržnice, hasiči ji uhasili, statik rozhodl o jejím částečném zbourání a tím to skončilo. Kdyby vyhořel např. Chanov, pak by bylo okamžitě plné náměstí chudáků, kteří nemají kam hlavu složit, a Džamila by držela dlouhou řeč, jak je třeba pomoci. A úřady sociálního zabezpečení by praskaly ve švech, protože všichni by najednou žádali o podporu v nouzi. Vsadím se o cokoli, že z poškozených Vietnamců, kterým shořel majetek v tržinici, nikdo na sociálku nešel. Oni si totiž pomůžou sami – a to vlastní prací, milá ministryně cikánské menšiny.

Říct (dokonce na vládní úrovni), že nikomu z Vietnamu nedáme vízum, protože je mezi nimi jistý počet zločinců a mafinánů, to je pravá diskriminace, to je ono házení do jednoho pytle, i když donedávna ti samí politici říkali, že to přece nikdo inteligentní nedělá. Z toho plyne několik zajímavých faktů: jednak to, že lhali, jednak to, že nejsou inteligentní (a ani jeden fakt není nijak extra překvapivý). Podle mého názoru toto rozhodnutí odporuje nejen ústavě, ale také snad i lidským právům uznávaným mezinárodními organizacemi. Není to náhodou hanobení národa, rasy nebo přesvědčení? Asi tedy ne, protože co dělá vláda, se tedy asi může a ničemu to neodporuje, má přece právní experty a všechno s nimi projednává. Asi si vláda – vytasivší dvojí metr – vykalkulovala, že zkrátka na někoho si troufnout může, na někoho ne – Vietnamci těžko půjdou někam demonstrovat za svá práva, nebudou se ohánět kdečím více či méně nesmyslným (bída, nezaměstnanost, diskriminace… a jak si má člověk vydělat, když už všechny kanálové mříže dávno prodal, že?), protože na rozdíl od cikánů (kteří si připouštějí právě jen ta práva a povinnosti až na čestné výjimky nemají, zatímco domnělých i skutečných práv dokáží mistrně zneužívat) na takové věci nemají čas, ani kdekým podporované občanské iniciativy; oni totiž pracují.

Navrhuji tedy, aby bylo okamžitě pozastaveno (prozatím do konce roku) vyplácení veškerých dávek cikánským rodinám, protože přece narůstá zneužívání sociální pomoci ze strany právě tohoto etnika. Navrhuji také, aby všichni cizinci platili pokutu ještě dříve, než nastoupí do MHD, protože přece hodně jich jezdí načerno. Dále je třeba, aby každý, kdo si pořídí papír a tužku, zaplatil předem pokutu za nevhodné názory, které na ten papír dříve či později napíše. Všem Francouzům je nutno odebrat na hranicích řidičský průkaz, protože přece všichni Francouzi pijí víno, tudíž nemohou u nás řídit, když máme pro řízení motorových vozidel předepsánu nulovou hladinu alkoholu. Všechny holohlavé zavřít, jsou to fašisti. A tak dále. Princip kolektivní viny byl ostatně u nás již před časem úspěšně zaveden – vzpomeňte si, až si budete kupovat jakékoli datové médium. Ono zákonné výpalné, které se správně nazývá "autorské poplatky", míří do státní kasy a platí se z prázných médií, protože přece každý si na ně uloží něco, čím porušuje autorská práva jiných osob… Co takhle docela všechny zavřít za pirátství?

Není prostě metr jako metr. A já jsem se kdysi ve škole učil, že je jen jeden a je to železná tyč kdesi v muzeu. Bylo by nanejvýš žádoucí vzorový metr přivézt a naší milé vládě s ním pořádně nařezat.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s