Černí skokani…?

Tak jsem se díval na televizní přenos Českého slavíka. Ani nevím proč – asi jsem naivně čekal, že bude alespoň něco málo jinak než vždycky. Marná naděje, samozřejmě nebylo. Ani ve výsledcích, ani v pořadu, prostě v ničem. Snad jen Lucie Vondráčková a Ewa Farna mi udělaly radost, ani ne tak svým umístěním (i když je dobré a přeju jim ho), jako spíš svými nenaučenými a nevyumělkovanými, tudíž netrapnými děkovacími projevy. Radost mi také udělala podivná Aneta Langerová; jelikož se neumístila, nemohla nic plkat a díkybohu ani nezpívala. A Lucie Vondráčková, která dnes měla svátek i horečku a bylo jí opravdu nedobře na pohled i na poslech, na závěr ještě nečekaně "promluvila" znakovou řečí… (které jsem doslova nerozuměl, ale byla asi o Vánocích, protože rukama nakreslila stromeček).

Ale taky jsem se (vlastně hlavně!) pořádně naštval (výstižnější by bylo docela jiné slovo), což se u pořadů tohoto typu v mém případě nestává, jelikož je sleduji (pokud vůbec sleduji) jen jedním, více či méně přivřeným, okem a jsou mi docela jedno. Jinými slovy, je to prostě nuda; letos jako vloni, předloni jako vždycky. Ovšem k věci: naštvala mě kapela Gipsy.cz (mimochodem – nemělo by být spíš Gipsy.ci, případně alespoň Gipsy.ro, když je přece všechny tak strašně utlačujeme a řečeno módním slovníkem diskriminujeme?), jejíž existence i repertoár jsou mi jinak naprosto ukradené. "Z holuba se může stát slavík a z takovejch cikorek jako my skokani," pravil zpěvák Banga a předal slovo kapelníkovi Lavičkovi, který si nijak výjimečným fidláním na housle a zejména ovšem svými moudrými řečmi v džamilovském stylu už před časem vysloužil určitě velmi lukrativní místo v jakési radě či komisi vlády – možná je dokonce i samostatným poradcem – pro romskou otázku (a jaká je to vůbec otázka, smím-li se ptát?). Slovutný umělec, jsa uznávaným (mně je ovšem ukradený nejen jako umělec, nýbrž i jako vládní tlachal) nejspíš hlavně proto, že těžko ho kdekoli odmítnout, jelikož by to byla dyskrymynace (takovou skvělou kapelu odmítne přece jedině evidentně rasistický pořadatel, ne?), a tak zmíněná kapela vleze všude. Vojtěch Lavička pravil, že doufá, že další skokani budou také tak černí. Tak to já zase (nicméně marně, je mi to jasné) doufám, že ho někdo za tuhle větu potrestá, jako by se to určitě stalo, kdyby někdo řekl, že doufá, že další skokani černí nebudou.

Maně jsem si představil, že by třeba takový Daniel Landa, jemuž neustále někdo předhazuje, jaký je rasista a fašista (a taky asi žere malý děti, pozor na něj!),  v TV nebo kdekoli veřejně řekl, jak je rád, že všichni spolu s ním ocenění zpěváci jsou také tak bílí. Mohl by to sice říct i kdokoli jiný (protože Češi jsou přece nenapravitelní rasisté), ovšem speciálně v Landově případě by takové prohlášení získalo ty správné grády. To by zas měl průser pomalu až v Bruselu, že? Vlastně pardon, ve Štrasburku, tam přece sídlí moudrý soud pro lidská práva… Bezpochyby by si tam na něj někdo (nejlépe nějaký aktivista, případně rovnou nějaké jejich sdružení, v ideálním případě financované ze státních – a tedy i mých – peněz) stěžoval, protože to se přece nesmí. Je-li to opačně, může se všechno, to je jasné, jen pitomci jako já to pořád ne a ne pochopit. A rasisti, málem bych se k nim zapomněl počítat ;-). On to ovšem určitě někdo udělá za mě, žádný strach…

TV Nova nicméně může být v mém případě s vývojem a následky dnešního přenosu velmi spokojená – splnila jak přízemně komerční, tak vznešeně veřejnoprávní (!) cíle: nejen že jsem shlédl nějaké ty reklamy, dokonce jsem se poučil a následně o vyslechnutém přemýšlel. Prý se má na věci nahlížet z různých úhlů. Činím tak, a proto musím zmíněné černé kapele velmi poděkovat, neboť sama sebe označila za cikorky, čímž tento – údajně hanlivý – termín konečně legitimizovala. Nebo že by se věc měla tak, že stejná slova oni říkat mohou, kdežto ne…?

Přeji dobrou noc. A protože má možná sněžit, přeji dobrou bílou noc; a doufám, že následující noci budou také tak bílé… o nadcházejících vánočním dnech ani nemluvě.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s