Václav Hrabě (1940 – 1965)

Čas od času slyším někoho zaručeně slušného, zodpovědného, spolehlivého a celkově zkrátka dokonalého, jak s opovržením říká, že když my jsme byli mladí, byli jsme daleko lepší (a tak dále, da capo al fine). Všechno a hlavně všichni mladší je špatné a ubohé. Je to tak hloupé… a nevím, kde (a kdy) se to v lidech bere. Včera jsem zaslechl totéž od člověka stejně starého (nebo mladého ;-)) jako já a vyrazilo mi to dech. Vždyť nám přece vždycky tak vadilo, když tohle někdo říkal nám… Nevím, kdy a proč přijde ten bod zlomu. Přitom všechno, docela všechno důležité je pořád stejné, jen kulisy se možná mění, ale ty samy o sobě nejsou důvodem k odsudkům někoho, kdo se “provinil” tím, že je mladší. No a?

Hrabě, více než 40 let mrtvý, protože se omylem otrávil plynem v jakémsi tristním podnájmu, kde si přitápěl troubou, to viděl, věděl.. a ví. Toto je úvod k jeho jediné povídce “Horečka”. Čtěte pořádně. JE, nebo NENÍ to pořád stejné…?

Tato povídka (nebo novela, nebo romaneto, nebo cokoliv chcete) není psána jako obhajoba určitých lidí. Netroufal bych si být tak sebevědomý a vystupovat něčím jménem. Chci říci aspoň něco o tom, co jsem viděl a co je pravda. Adresuji tuto povídku hlavně těm, kteří se cítí oprávněni vystupovat v úloze soudců "té dnešní mládeže", vybírají si pro své prokurátorské řeči ty nejnetaktnější chvíle, a pak se diví, že je jim odpovídáno stejně netaktně. Všechny generace před námi mají nějakou knihu, která byla napsána na vysvětlenou. To, co jsem napsal, považuji za útvar, podobný jazzové skladbě. Jestli máte možnost sehnat někde nahrávky Miles Davise nebo souboru The Jazz Messengers, sežeňte si je a pouštějte si je při četbě této povídky. Mnoho věcí pochopíte daleko lépe, Pochopíte potom možná, že i člověk ve svetru a úzkých kalhotách může mít rád Bacha a Haendla. Možná, že pochopíte, že je možno mít současně rád Shakespeara, Šotolu a Šalamouna. Všechny je cituji a omlouvám se jim tímto, že jsem se předem nedovolil. Nezlobte se, že "hrdinové" mluví slangem – je to pravda! Nezlobte se, že mluví upřímně – chtěl jsem totiž, aby to byl jazz a ne "literatura"!!! Nezlobte se, že pijou – je to docela dobré, …a děláte to taky! Budu moc rád, když se budete zlobit. Znamená to, že jsem měl aspoň trochu pravdu. Teď vás zavedu na mejdan. Budete z toho asi trochu vedle. Tomu se vůbec nedivte! Každý z nás byl ze svého prvního mejdanu trochu "vyšitej".

Děkuji za pochopení a za zlost.
Litoměřice, 22. 12. 1962

A ještě… – JE a BUDE to všechno stejné. A je to dobře…

Hledám tě
v městě rozpáleném za poledne
v městě stočeném do klubíčka noci
Hledám tě
v tomto městě
rozkopaných ulic pivních lásek
krásných podzimů a dlouhých kostelních věží
které se podobají tvým prstům

Hledám tě
a je to
asi legrační
naivní a beznadějné
Je přece tolik tramvají v kterých mě můžeš minout
je tolik nároží kde můžeš prokřehlá
a doufající čekat
na někoho úplně jiného
je tolik biografů kde můžeš potichu plakat
nad divným koncem krásného Itala
je tolik ulic a slov přes které na sebe nevidíme
je tolik mužů kteří tě mohou udělat
daleko šťastnější než by se to podařilo mně
je tolik dobře znějících milostných veršů
a republika má v oběhu tolik peněz
je tolik domů kde můžeš právě být
na návštěvě
Je tolik štěstí
(na doplňkovou půjčku)
je tolik postelí
a tolik telefonních čísel

Jo máš pravdu je to trochu sentimentální
to co říkáme
Ale co třeba slunce
To není pózér?
Každý večer se jde utopit
(s ohromnou parádou a bengálem)
a ráno zase vstává jakoby nic

Čtěte. Myslete. A nechovejte se jako ti, kteří nás (vás?) uráželi a kteří to možná nedělali schválně, ale to přece není ani omluva, ani lék… Nedělejte (nedělejme) to, co nás mrzelo a uráželo, neposílejte (-me) tenhle generační mor dál.. Texty Václava Hraběte, a zejména pocity, z kterých povstaly, nestárnou. Jako by je někdo napsal a žil právě teď, jen ty kulisy se možná mění, ale o ty vůbec nejde, to je jen obal toho skutečně důležitého…

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s