RS = Really Stupid

Každý máme nějaké ty sousedy… a jelikož je procento blbců víceméně konstantní, najdou se takoví i mezi nimi. Moje babička často dokázala jediným pohledem a silou své životní zkušenosti odhadnout, co je kdo zač … a tak jednomu našemu sousedovi už dost dlouho říkáme Náboba. Jelikož “vrána k vráně sedá”, čas od času za ním přijede někdo s podobnou duševní výbavou

Přijíždím z práce, těším se, jak zaparkuji na zahradě a konečně budu mít docela volno. Jenže – na našem chodníku parkuje modrá fabie s přívěsným vozíkem, a to tak, že nelze ani projet, natož pak vjet do vrat, protože na druhé straně ulice stojí citroën a můžu si tedy tak maximálně vybrat, jestli se otřu o něj, nebo o vozík a poté fabii. Odhad mám opravdu dobrý, projedu leckde, ale toto místo je prostě úzké. Zatroubím, po chvíli vyběhne Mr. Náboba a hned za ním jakýsi jeho kumpán, kterého jsem nikdy neviděl. Náboba mlčí (aspoň že tak), zatímco Pan Kámoš začne okamžitě nadávat a tykat mi.

7A2 8989 + 9A6 5179

“Tak jeď, néééé, máš tady dost místa…!”
To ovšem nemám, Peugeot není z nejužších aut a vím, že na svůj prostorový odhad se můžu opravdu spolehnout; a ani nemluvím o tom, jak mě štve, když někdo stojí na chodníku, protože dlažba pak není rovná a špatně se v zimě uklízí sníh… Vím, o čem mluvím, protože tento nový chodník máme teprve asi rok a předtím jsme měli menší tankodrom s nízkým obrubníkem, přes který kdekdo jezdil…
“Nevidíš, že tady něco skládáme?! Tak prostě počkáš… já odjedu, ale až za chvíli…!”
Ano, je třeba vypadat důležitě a zcela zaneprázdněně, prostě takříkajíc byzy (nikdo ovšem nic neskládal ani nenakládal, takže to byla poněkud neuvěřitelná iluze). Marně se snažím oponovat tvrzením, že by mi ani tak nevadilo, že nemůžu projet, jako hlavně to, že stojí na chodníku, který tím zničí (o zákazu státní na chodníku ani nemluvě, i když to samozřejmě platí taky). Jenže Pan Kámoš je bezpochyby primitiv, takže neposlouchá; a jestli poslouchal, nejspíš to nepochopil. A tak jsem se tedy naštval… Kámoš se ovšem ještě mnohem dřív vytočil takřka k nepříčetnosti.
”Mimochodem, odkdy si tykáme?”, ptám se. Stále jsem v klidu, škola holt člověka naučí.
”Vod tý doby, co existujou pitomci…!”, huláká fabiatik a klepe se vzteky, i když o nic nejde… Počkal bych, kdyby se choval slušně. Takhle ale NE!

Vytahuji tedy mobil a: “OK, zavolám městskou… Nebo ne, jdu si ten váš pekáč vyfotit a pošlu jim to, to bude asi lepší…”. Jak jsem řekl, tak jsem učinil, byť bohužel ne úplně dobře, protože W880i má čočku foťáku na divném místě a na LCD toho na přímém slunci moc vidět není, a tak jsem si vyfotil i kus prstu, za což se hluboce stydím ;-). Značky obou vehiklů jsou ale vidět a to je hlavní. Zpětně mě pobavil i fakt, že si někdo koupí “sportovní” fabii RS (uvozovky proto, že tahle věc má víc doplňků než koní a žádný sporťák to stejně není; otázku, proč si vůbec někdo kupuje fabii, nyní raději ponechme stranou) a pak si na ni nechá přidělat tažné zařízení, aby mohl tahat vozík, což je podobně vkusné asi jako za porsche zapřáhnout karavan. Ale je dost možné, že zkratka RS není označení sportovní varianty, ale znamená Really Stupid; alespoň v tomto případě by to bylo zcela trefné. Nomen omen.

Pan Kámoš natočil svůj traktor a odjel. Ještě se mě pokusil přejet, zatímco jsem odemykal branku (věčná škoda, že jsem nestačil otevřít křídlo vrat směrem na chodník, abych mu jeho kouřící tédéíčko designově vylepšil – tak tedy snad příště), a výhružně volal: “Ještě si ty fotky udělej tři, blbe…!” Bohužel jsem to – jistě k jeho zármutku – nestihl, ale mně ta jedna stačí. Náboba pak pravil, že byste moh bejt trochu tolerantní (překvapil mě hned dvěma věcmi: že mi netykal a navíc ví, co znamená slovo tolerantní).

Já že nejsem tolerantní? Já jsem ten, kdo se vztekal, i když nebyl v právu? Já jsem někomu z přítomných tykal, aniž jsem je znal? Já jsem byl ten, kdo stál na chodníku? Ne, nic z toho. Být příliš tolerantní může někdy znamenat být blbý. A na to se nechystám.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s