Kočkopes jménem Sony NEX-3

S fotografickou technikou je to těžké – malé kompakty nejsou nic moc (zato jsou ale skladné a nenápadné), zrcadlovky fotografují skvěle, ale jsou velké, nápadné a pořádně se pronesou. Každý systém se hodí na něco jiného – jenže jak předem vědět, co budu kde fotografovat, když nevím, kam půjdu a co tam uvidím…? Toto klasické dilema každého fotografa nemá (resp. dosud nemělo) uspokojivé řešení.

Nedávno se objevily kompakty s výměnnými objektivy, které mě začaly s ohledem na výše uvedená fakta dosti zajímat. Limitujícím faktorem však byla cena a hlavně možnosti, které nové systémy přinášejí. Chtěl jsem, aby to dobře fotilo, pokud možno (skoro) jako zrcadlovka, ale aby to bylo malé (skoro) jako kompakt. Bylo tedy jasné, jak to něco má vypadat – snímač APS-C, fotografování také do RAWu, dostatečné rozlišení (což u velkého snímače nevadí, na rozdíl od kompaktu), lehké a skladné tělo a samozřejmě také kvalitní objektiv, pokud možno se stabilizátorem. Nejlepším paměťovým médiem by byly karty SD, resp. SDHC, protože už jich pár mám.

Sony NEX-3 + Sony SEL-1855Sony NEX-3

Moc toho na výběr tedy není. Nejraději bych Nikon, jenže nic takového neexistuje a nezdá se, že by cosi v dohledné době vzniklo. Než mít Canon, budu si raději kreslit, přestože to neumím (ostatně Canon nic podobného nevyrábí), aspoň je vod něj pokoj, abych tak řekl… Pentax neznám, nikdy jsem ho neměl a popravdě řečeno mě nikdy tato značka sama od sebe nenapadne. Panasonic nebo Olympus byly takřka hned mimo hru, protože Lumixy – šumixy prostě nemám rád a Olympus Pen je jednak drahý, jednak má snímač 4/3, jednak se mi nelíbí ten falešný retro vzhled. Zbývaly tedy Samsung NX a Sony NEX, nad kterými jsem se následně velmi vážně zamyslel.

Značku Samsung mám rád a používám poměrně hodně jejích výrobků (např. barevnou laserovou tiskárnu, externí disk, mobilní telefon a také fotoaparát WB500), ale řada NX mi nějak nepadla do oka. Přesto jsem se blíže zabýval jejími parametry, protože vybírat techniku jen a pouze podle vzhledu je metoda dobrá tak pro středně až těžce zaostalou pubescentku, kterou se ovšem být necítím. Samsung NX se kdovíproč snaží vypadat jako zrcadlovka (a rozměry tím zbytečně narůstají), EVF hledáček nepotřebuji a nechci, plastový bajonet se mi nelíbí, protože tělo je malé a objektivy k poměru k němu dost těžké. Shodou okolností jsem v obchodě, když jsem nakupoval vybraný stroj, stál před pánem, který přišel NX reklamovat – prasklá objímka bajonetu…

Sony SEL-1855Sony NEX-3 + Sony SEL-1855

Tak tedy Sony NEX, jasná volba – a vůbec ne z nouze. Systém splňuje všechny mé požadavky beze zbytku, v oblasti paměťových médií si dokonce můžu vybrat mezi SD (SDHC i SDXC) a Memory Stick Pro Duo. Zbývalo se už “jen” rozhodnout mezi NEX-3 a NEX-5. Přístroje jsou prakticky stejné tvarem, rozměry i hmotností, mají stejné ovládání a liší se jen velmi málo – např. v tom, že pětka má trochu větší grip a dokáže natáčet FullHD video (1920×1080), NEX-3 jen HD (1280×720). Video je mi ukradené, nepotřebuji žádné. Takže dále – oba přístroje mají stejný snímač (HD APS Exmor CMOS 14.2 MPix velikosti 23,4 × 15,6 mm, tedy stejný jako zrcadlovky), tady se nic vyzkoumat nedá. Funkce jsou také totožné (včetně vychytaných panoramatických záběrů skládaných přímo v přístroji), stejně jako výklopný LCD s rozlišením 920.000 bodů. NEX-5 je však dražší. Nebylo tedy už o čem dále přemýšlet: Sony NEX-3! Ještě jsem pro jistotu přečetl fundovanou recenzi na dpreview.com, která mi pomohla nekoupit si nepříliš kvalitní objektiv Sony 16 mm f/2.8 (počkám si na jiný pevný širokáč avizovaný na tento rok).

Za 12.490 Kč jsem dostal set se stabilizovaným objektivem Sony SEL-1855 (18–55 mm f/3.5–5.6 OSS) s tvarovanou sluneční clonou, dále zdarma značkovou brašnu a hlavně druhý akumulátor (který stojí cca 1700 Kč). V setu je i externí blesk (o jeho výkonu si nedělám iluze, ale sem tam se s tou bludičkou jistě blýsknout dá…), čímž mě soňáci potěšili (skoro bych čekal, že blesk budu muset koupit extra). Pořídil jsem také SDHC kartu Patriot 8GB Class 10 (o rychlejších zatím nevím) a hotovo. Zítra mi dodají plexisklový kryt displeje a mám vše. Kočkopse, vítej…!

Zatím jsem viděl z NEX-3 jen testovací fotografie; když takové pěkné fotky uměl cizí NEX, bude je můj kočkopes umět taky…!

Ilustrační fotografie pocházejí z propagačních materiálů firmy Sony.

Advertisement

17 komentářů do “Kočkopes jménem Sony NEX-3”

 1. Jenom chvála. Says:

  Moc díky za tuhle „recenzi“. V mnoha směrech se naše názory shodují. A hlavně mě dostala hláška: „Než mít Canon, budu si raději kreslit“ :D A chtěl bych se zeptat, jestli jste už něco výjimečného nafotil nebo dokonce natočil. Rád bych totiž viděl nějaké fotky, ale hlavně video v nekomprimované verzi, protože youtube všechny videa komprimuje do svého nepříliš kvalitního formátu flv a mp4. Mohl byste mi poslat nějaký originální video soubor na email? vcastka(zavinac)gmail.com

 2. Díky za reakci…
  S NEXem jsem fotil od zimy tak nějak průběžně a musím říct, že mě zatím překvapil pouze příjemně. Snímač je vynikající a má velký dynamický rozsah. Když se podíváte do novinek na mém webu (http://www.milansykora.net/), najdete tam už dost fotografií z NEXe…
  S videem Vás ale asi zklamu, protože jsem ho ani nezkoušel a celkově vzato je to funkce, bez které bych se klidně obešel; video jakožto médium mě prostě vůbec nebaví…

 3. Dotaz Says:

  Dobrý den, nejen díky Vaší recenzi jsem taktéž rozhodnut pořídit Nex. Chtěl bych se jen dotázat, kde jste kupoval uvedený set, neb jsem povětšinou našel pouze samotný Nex, bez blesku a druhého akumulátoru. Předem děkuji za odpověď Leoš

  • Dobrý den, NEXe jsou koupil v lednu 2011 v Megapixelu v Praze. Byla to nějaká akční nabídka: tělo + objektiv + 2. akumulátor (originál Sony) + brašna (opět originál Sony). Později už tento set nebyl, dávali snad ještě zdarma kartu. Velmi se hodí zejména akumulátor, protože sám o sobě je dost drahý; přístroj s živým náhledem a velkým LCD má dost velkou spotřebu, obzvlášť v zimě.
   S bleskem je to ale tak, že by měl být ke každému NEXu, i když je pravda, že to někteří prodejci neuvádějí – nicméně je přímo v krabici s foťákem (a také má šikovné tvrdé transportní pouzdro). Blesk byste tedy měl dostat každopádně…
   Přeji hodně zdaru s NEXem – jsem s ním i nadále zcela spokojen, jako „ultralehká skorozrcadlovka“ se mi často velice hodí.

 4. francin Says:

  recenze: „Kterak jsem koupil nex3 a co baleni obsahovalo“…

  o kvalitach, ci pripadnych zatrolenostech tohoto pristroje se nedozvime ani zbla.. dost by me zajimalo porovnani s „sumixem“ dmc gf3 s leicou summilux 25 f1,4 ale to se u takto kratkozrakeho fotografa trpiciho predsudky tezko dovim..
  aneb forward2dpreview, cestinu odhazuji v dali

  • Především – toto NENÍ a ani neměla být recenze (neboli není článek jako článek a když budete chtít koupit šroubky a matky v cukrárně, taky je tam nenajdete, přestože cukrárna i železářství jsou obojí obchody). Není jaksi moje vina, že hledáte něco tam, kde to být ani nemá… Odkaz na recenzi na dpreview.com je v textu a nevidím důvod, proč bych ji měl opisovat (nebo pro „lingvisty“, kteří neumějí pořádně ani česky, ji snad překládat).
   Jestli postrádáte srovnání s Lumixem, račte si ho udělat nebo najít, když vás to „dost zajímá“ (mně vcelku vůbec, ostatně jednoho Lumixe – FZ8 – jsem měl a naštěstí už nemám).
   Máte-li dojem, že jsem „krátkozraký fotograf“ a že trpím předsudky, pak si svůj pocit dosytosti užijte, mně je to srdečně jedno a do svých článků na svém webu si budu psát, co budu chtít ;-)

 5. Leoš Says:

  Chtěl bych se ještě dotázat, jak to vypadá s tím plastovým tělem a uchycením objímky objektivu. Nevím proč, ale mám neustále v hlavě obavu, že to nemusí držet tak dobře, oproti verzi s tělem hliníkovým.

  • NEX není přístroj pro nějaké profesionální nasazení, kdy se mění objektivy x-krát denně (ostatně ani není co tak často měnit, nabídka objektivů zatím není zrovna nejširší)…
   Oba kusy bajonetu (tj. na těle i na objektivu) jsou kovové; objímka v těle drží opravdu pevně a plast, z něhož je NEX-3 vyroben, působí velmi robustně a na pohmat dělá docela i „kovový“ dojem.
   Plastového těla bych se být Vámi neobával – přístroj i objektivy k němu náležející jsou vcelku lehké a žádné velké síly tam působit nemohou; samozřejmě lze objektiv ulomit, ale takovéto zacházení nemá již s normálním používáním nic společného.
   Největší problémy spojení kov / plast nastávají v případě, kdy je např. objímka v těle kovová a na objektivu plastová (relativně častý případ levnějších setů DSLR + základní setový objektiv); při častých výměnách se plastový bajonet „omele“, ale u NEXe toto opravdu nehrozí…

 6. Leoš Says:

  Tak jsem nakonec pořídil Nex-5, hlavní důvod bylo držení fotoaparátu, nex-5 má oproti nex-3 mnohem větší grip a jeho držení, i jednou rukou, je mnohem příjemnější a stabilnější (podtknu, že mám malou ruku/prsty a nex-3 mi z ní jakoby vyklouzávala). Druhým důvodem byla velká sleva v Datartu, kdy z objektivem 18-55 vyšel na 10.500,-Kč.
  Musím říci, že jsem s jeho užitným poměrem (kvalita fotek/funkčnostžnosti nastavení) nadmíru spokojen. Je pravda, že detailnější nastavení je kapánek zhoršené, ale výrazně tomu napomohl nový frimwar, který umožňuje naprogramování tlačítek různými volbami, které se mohou dle použitého režimu měnit.
  Sony mě ale nepotěšila, že nemají origo nabíječ na 12V a člověk musí sáhnout po neoriginálních řešení – při dotazu na oficiálního dovozce mi byla doporučena „cestovní“ nabíječka, která je součástí balení a nějak nepochopily, proč chci nabíjet přes 12V (autobaterie, solární články), když mám doma 230V :((

 7. laco Says:

  dobrý deň,chcel by som sa vás spýtať či by ste mi nemohli doporučiť nejaký objektív.širokáč na tento druh foťáku

 8. laco Says:

  takže ho môžem použiť na nexc3k

 9. Geo2012 Says:

  Mám zrcadlovku Minolta a chtěl bych si přikoupit právě NEX3. Bylo mi řečeno, že objektivy z Minolty bych mohl použít i na NEX3. Nemáte s tímto náhodou zkušenost?? Děkuji za případnou odpověď.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s