Kde udělali soudruzi z NDR chybu…?

Krom samotného fotografování také sbírám fototechniku – tedy hlavně Praktica B-system. Podařilo se mi poshánět všechna těla celé řady B a také drtivou většinu objektivů i dalšího příslušenství; chybějí už jen maličkosti, těla prodávaná pod názvy Revue nebo Jenaflex (to ovšem jsou jen převlečené modely, které mám) a prototypy (které asi nikdy mít nebudu).

Poslední model, který mi chyběl, byla Praktica BM electronic – rarita, která se vyskytuje málo a u nás skoro vůbec. Vyráběla se jen krátce, od prosince 1989 do června 1990; celkem vzniklo jen 11 428 kusů, což je ve srovnání s ostatními modely řady B velice málo (série se počítaly ve statisících). Narazil jsem na jeden kousek, dokonce i se záručními listy (!), a tak jsem neváhal, objednal a těšil se, že budu mít sbírku už kompletní. Ode dneška už kompletní je, ale…

Praktica BM electronic0090017

Rarita na druhou
Balíček dorazil, rozbalil jsem, nechal vytemperovat (hrozné, že musí být ausgerechnet zima!) a nedočkavě se vrhl na nový dederónský přírůstek. Vše se zdálo být v pořádku, vizuálně tedy určitě. Přístroj jsem vyčistil, dal do něj baterii – a nic. Po bližším zkoumání jsem odhalil uvolněné a zoxidované kontakty objektivu – o něj mi ale nešlo, mám jich hromadu. Příležitostně kontakty buď opravím sám, nebo nechám opravit. Nasadil jsem tedy jiný, zaručeně funkční, a začaly se dít věci…

Praktica BM electronic

Nakupování jen podle fotografií s sebou vždy nese jistá rizika, doprava v balíku také (přístroj byl ale zabalen přímo ukázkově). Byl jsem smířen s tím, že když BM nebude fungovat, budu mít alespoň výstavní kousek; vizuálně totiž přístroj s výrobním číslem 0090017 nemá chybu. Ono je to ale o dost složitější…

Volič expozičních časůPraktica BM electronic má manuálně nastavitelné časy od 1/1000s do 4s a čas B. Nemá automatický režim, kdy TTL měření samo změří a nastaví správný expoziční čas podle zvolené clony, jako to mají všechny ostatní modely vyjma BMS (ostatně BM je totéž, jen nemá samospoušť). Nový člen mé sbírky se ale choval velice divně – časy neseděly, dávno to poznám poslechem. Čas B fungoval správně (podle něj se nejlépe pozná nefunkční závěrka), další nastavené časy byly vlastně jen tři: dlouhý (odhadem cca 1/8s), kratší (asi 1/30s) a pak  nejkratší (1/250s), jinak nic.

No tohle…?!
Dalším laborováním jsem ale přišel na něco, nad čím zůstává rozum (a nejen ten můj) stát – Praktica BM totiž při nastavení na 1/1000 s mění časy, jako by měla zapnutý automatický režim, časy se zobrazují i v hledáčku, kde jsou diody pro každý nastavitelný čas, dokonce správně měří (porovnáno se stejným objektivem nasazeným na BC1 a B200)!!! Záhada. Jak může čistě manuální přístroj pracovat v režimu předvolby clony, který vůbec nemá mít?

Praktica BM electronic

Kde tedy soudruzi z NDR pochybili…?
To, že nějaká technika nefunguje správně (případně vůbec), se stává. Občas takříkajíc žije vlastním životem, jemuž nerozumíme. Logicky vzato ale nemůže být fungující automatický režim v manuální SLR poruchou ani závadou! Kdyby byla BM rozbitá, nefungovala by vůbec, ale rozhodně by nemohla získat novou funkci, kterou nikdy mít neměla.

Napadá mě jediná věc – v BM výrobního čísla 0090017 není to, co v ní má být. Protože se jedná o přístroj víceméně nepoužitý (lze to poznat podle opotřebení filmové dráhy a unášecí cívky), který má i na zadní stěně původní modrobílý štítek Pentacon, který při používání velmi rychle bere zasvé, možná to původní majitel ani nevěděl – nebo možná věděl a už se tím nechtěl zabývat (ostatně koupil jsem takto i BC1, jež prý nikdy nefungovala, načež jsem pak zjistil, že místo baterie je vložen polystyrenový váleček, který přístroj asi sotva může pohánět). Tato BM nebyla nikdy otevřena, za to ručím (nelze totiž nepoškrábat zářezy šroubků a krom toho je pod jedním i vosková plomba, kterou každý servis nutně musí porušit. Právě proto se dovnitř nechci podívat.

Praktica BM electronicPřístroj se chová tak, jako by pod ovládacími prvky BM (na kruhovém voliči časů není poloha “Automatic”, ale přesně jako automatický režim se chová 1/1000s) bylo cosi jiného – napadá mě BCA, BCC nebo BCS, které mají pouze automatiku, ty ale pro změnu v hledáčku neukazují přesné expoziční časy, mají pouze diody “Over”, “1000 – 60”, “30 – 1” a “Under”. Záhadu to ovšem stejně neřeší – jejich řídící elektronika by totiž zvládla nastavovat časy jen do 1 sekundy, ale tato BM umí (a přesně!) i časy až do 4 sekund! A další věc – zaskakovací polohy voliče časů odpovídají, ovšem BCA / BCC / BCS mají jiný volič, který má jen 4 polohy (stejný volič jako BM má jen BMS, která se ovšem chová docela jinak).

Záruční list

Řešení je tedy dle mého skromného názoru jediné – Pentacon používal stejné elektronické prvky pro více modelů řady B, jen se lišilo zapojení (případně nezapojení) jistých částí. Právě v tomto muselo dojít k chybě – cosi bylo zapojeno či něco jiného zase nezapojeno, byly možná použity součástky z jiného modelu… a rarita nad rarity je na světě: neumí, co umět má, ale umí, co umět nemá…!

Občas se podaří vytisknout známky bez perforace, chybně vyrazit mince atd., takových omylů je mnoho. Tímto exotickým strojem jsem nadšen, protože jich zaručeně neexistuje moc a dost možná jen tato jediná BM č. 0090017 je navenek manuální, ale uvnitř zcela automatická. Zkrátka a dobře, jsou věci mezi nebem a zemí

Advertisement

8 komentářů do “Kde udělali soudruzi z NDR chybu…?”

 1. ... Says:

  Zajímavý článek

 2. praha Says:

  Skvělé čtení:-)

  hledám právě Practicu s bajonetem ke koupi. Který model byste mi doporučil, prosím? Potřebuji připojit drátěnou spoušt a volbu slony i času. proto se mi B100 moc nezamlouvá. Co BX20?

  • BX20 je sice předposlední model (poslední je BX20s), ale já mám mnohem raději BC1, připadá mi spolehlivější a je kovová i zvenku, více mi vyhovuje i umístění tlačítka spouště. Ale všechno závisí hlavně na aktuální stavu konkrétního kusu. Přeju hodně zdaru při výběru a poté při fotografování…!

 3. masár Says:

  Ponukam Practicu BM vo velmi dobrom stave kupovanú v NDR

 4. Daniel R. Says:

  Dobrý den, zkouším jestli ještě fungujete na stránkách. Mám Prakticu BCA po otci. Začal jsem s ní fotit teprve nedavno, dva filmy v pohodě a při třetím mi na automat začala zlobit – Natáhnu na první fotku, stisknu spoušť, závěrka otevře a zavře. Natáhnu podruhé, stisknu spoušť, závěrka se pouze otevře. K zavření dojde až při dalším natažení. Takhle se to opakuje pořád dokola. Ostatní fce B i 60 fungují tak, jak mají. Tušíte, kde by mohla být chyba? Mechanická porucha mi přijde nepravděpodobná, když to při každém druhém snímku funguje jak má. Musí to být nějaká „kravina“…

  • Pravděpodobně jde spíš o elektronickou závadu, B i 1/60 jsou mechanické, zbytek elektronický – zkuste očistit kontakty na bajonetu i objektivu, případně jiný objektiv, s jeho kontakty bývá problém, protože se nepájely, ale jaksi „napařovaly“, také zkuste novou baterii, někdy to je i tím.

 5. Jakub Says:

  Dobrý den, mám totožný problém s praktikou BMS, funguje v automatickém režimu nehledě na nastavený čas.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s