Kulturní revue 2015 / 10 – 1

Jako by se s přicházející dobou tmy tak trochu stmívalo i v knihách nebo filmech, alespoň mám dojem, že čím je temněji venku, je větší temno i kultuře, resp. v mém výběru. Jenže já nějakým chorobným optimistům stejně zpravidla nevěřím… takže je vše v pořádku.

Hudba
Nevím, co řídilo mé kroky, když jsem si zase – a poslední dobou velice často – pustil Mr. Big; tentokrát výběr "Next Time Around – The Best of Mr. Big" (2009). Jasně, že tam je i Just Take My Heart nebo To Be With You, vždyť bez nich by to asi ani nešlo… a ani bez podstatně tvrdších písní. Je to víceméně jedno, Eric Martin zpívá naprosto cokoli tak, jak to jeho spoluhráči zahrají – tedy skvěle. Naproti tomu Elán (nebo jejich management, to je koneckonců fuk) se pravděpodobně zbláznil: vydat najednou všechna řadová alba od návratu Vaša Patejdla do kapely, tj. od roku 1996, jako šestidiskový komplet nazvaný "Kamaráti" (2015) je celkem v pořádku (ačkoli poslední CD "Živých nás nedostanú" z roku 2014 klidně mohlo chybět, teď je samostatně v podstatě neprodejné), ovšem v pořádku naprosto není bonusový disk "O život naživo", kde jsou úryvky z koncertů z Charkova (1988) a z Bratislavy (1993). Nejen že je to materiál pro hodně velké nadšence (nic nového nebo dosud neslyšeného tam není), ale hlavně – zvuk je hrůzný a otřesný a Jožo Ráž hovořící velmi podivnou ruštinou je přímo katastrofa. Rozhodně jde o nejhorší věc, jakou jsem od Elánu slyšel – a to je mám opravdu rád, takže bych jim i leccos prominul. Tohle ne.

Mr. Big - Next Time Around (2009)Tata Bojs - A/B (2015)

Tata Bojs jsou kapela, kterou jsem nikdy moc neuměl poslouchat. Vím ale, že je unikátní ve své původnosti i ve výdrži, s níž kráčí po své ne zrovna snadné cestě, takže jsem spíš měl vždycky dojem, že na ně jaksi nemám buňky. Zkusil jsem ale nové album "A/B" (2015) a baví mě velmi, hlavně Radioamatér mi mluví (či vysílá) z hloubi mé černé duše řečí zcela pochopitelnou a přesvědčivou. Děkuji za tento objev… A jinak jsem poslouchal vesměs to, o čem jsem už psal, nechci se opakovat, a pak také to, co nevyšlo (a třeba ani nevyjde), a o tom zas nemůžu nic říct. Všechno ale dobré.

Mr. Big Next Time Around 2009 ××××
Elán O život naživo 2015 ×
Tata Bojs A/B 2015 ××××

Knihy
Pascal Mercier
napsal kromě románu "Noční vlak do Lisabonu" také knihu "Lea" (2012). Příběh geniální houslistky jsem četl rád a jedním (možná dvěma, ale prostě rychle) dechem. V knize jsou docela všechny postavy nešťastné a konečné finále mi připomnělo knihy J. M. Simmela, který uměl napětí a dojetí nad osudem hrdiny, ke kterému si čtenář chtě nechtě vytvoří dost silný vztah, gradovat až do hořkého konce. Je v tom i notný kus řemesla, které je odvedeno buď dobře, nebo špatně. A nemusí být každá kniha za každou cenu nějak objevná, stačí, když je dobrá. Tato je. A tu noc, kdy jsem knihu dočetl, jsem už neusnul…

Pascal Mercier - Lea (2012)Jáchym Topol - Anděl (1995)

Jáchym Topol byl původně básník a textař, k próze se dostal jaksi omylem a později než k poezii, ale je dobře, že se tak stalo a že u ní zůstal. Jednou z jeho prvních próz je "Anděl" (1995), příběh podivné existence jménem Jatek, která to přes různé poflakování, výrobu drog, jejich prodej a šílenství dopracuje až do blázince, kde rekapituluje svůj život. Příběh pod názvem "Anděl exit" zfilmoval Vladimír Michálek v roce 2000 podle svého a Topolova scénáře; je trochu pozměněný (namísto Paříže Jatek pobývá v Jižní Americe a všechna jména jsou jiná), ale to jsou detaily, příběh je jinde.

Pascal Mercier Lea 2012 ××××
Jáchym Topol Anděl 1995 ××××

Film
… “jen” jeden, docela nový, silný a velmi dobrý.

Laputa ČR 2015 ××××

Laputa (2015)Laputa je nejen ostrov z Gulliverových cest od Jonathana Swifta, ale  i trochu podivná kavárna, ve které Johanka (výtečným způsobem zahraná Terezou Voříškovou, kvůli níž jsem vlastně na film šel ihned v den premiéry) tráví vlastně celé dny (a noci). Podle oficiálního popisu je film o generaci dnešních 20+, kteří mohou všechno, a proto nedělají nic. Díval jsem se a bylo mi smutno, ovšem také jsem myslel na to, že já nemůžu nic, a proto dělám všechno… a o nic veseleji mi tedy nebylo. Tento svět je v podstatě zoufalé místo, kde nikdo neví, co (u-)dělat se svým životem… Nechoďte na Laputu, pokud chcete jasný příběh od – do, s jasným koncem a jasným vyzněním – o to totiž nejde. Jděte na Laputu, pokud chcete přemýšlet o jiných nebo o sobě. Příběhy jsou v lidech a lidé v příbězích. Všechno jde odnikud do nikam – jako my, vy, oni, ty i já.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s