Kulturní revue 2015 / 11 – 1

Hudba, knihy i filmy mě provází dlouho, kulturní revue koneckonců též, vždyť tato má pořadové číslo už 118… Cítím silnou potřebu splatit dluh: děkuji všem čtenářům za čtení a reakce… – za to, že jste.

Hudba
Poslouchal jsem všechno možné, dokolečka (“I stokrát je někdy málo…” jak řekla jedna tohoto stavu znalá osoba), sám i nesám, novinky jsem nehledal a hudba byla tím, čím být má – průvodcem a pocitem, který je slyšet. Bon Jovi nemohli chybět, oni totiž vědí – a tak jsem poslouchal kompilaci “Greatest Hits” (2CD, 2010) i skvělou “Lost Highway” (2007), na níž jsou jedinečné (polo)akustické písně – a když You Want To Make a Memory, poslouchejte. “Burning Bridges” (2015) je taky takové CD… John Lennon není můj denní chleba, vždycky je to sváteční poslech, ale někdy je potřeba si dát Imagine, Love, Woman, Happy X-mas a další – nikdy jich není dost, ale s poslechem šetřím. Výběr “Legend” (1997) je k tomuto účelu ideální.

Bon Jovi - Greatest Hits (2CD, 2010)Bon Jovi - Lost Highway (2007)John Lennon - Legend (1997)

Italská hudba je pro mě opravdu netypická, ale Eros Ramazzotti je ta výjimka, kterou můžu kdykoli. Nové album “Perfetto” (2015) je opravdu perfektní, má skvělý zvuk, dobré nápady, hezky aranžované akustické kytary a texty… čert vem, že rozumím každému dvacátému slovu, jde o pocity a ty mám velmi dobré. Jednou v noci jsem si vzpomněl, že Honza Nedvěd vydal album “Ta noc, kdy mi vyšlo slunce” (2007), a protože se mi název líbil vždycky a teď obzvlášť, poslouchal jsem… zase dokolečka a několikrát, protože to tak mělo být. Ve stejném roce vydal i Honzův synovec Vojta Nedvěd své dosud jediné CD “Bílý měsíc” (2007), a tak jsem si ho dal taky – a taky dobré, bavilo mě to všechno a zpíval jsem a hrál zase jednou s medvědama

Eros Ramazzotti - Perfetto (2015)Jan Nedvěd - Ta noc, kdy mi vyšlo slunce (2007)Vojta Nedvěd - Bílý měsíc (2007)

Bon Jovi Greatest Hits (2CD) 2010 ××××
Bon Jovi Lost Highway 2007 ×××××
Bon Jovi Burning Bridges 2015 ××××
John Lennon Legend 1997 ×××××
Eros Ramazzotti Perfetto 2015 ×××××
Jan Nedvěd Ta noc, kdy mi vyšlo slunce 2007 ××××
Vojta Nedvěd Bílý měsíc 2007 ××××

Knihy
Stalo se asi už jakousi novodobou tradicí, že čtu knihy o autobusech, kterými mě zásobuje můj bratr. Tentokrát Jan Tulis připravil publikaci “Karosa – od kočárů k autobusům” (2005), což je bohatě ilustrovaná kniha o vývoji firmy. Jedinou – ale malou – vadou na kráse je tisk, který mohl jistě být lepší, ale i tak jsem rád, že jsem viděl a četl.

Milan Kundera - Směšné lásky (1970)Jan Tulis - Karosa... (2005)

Milan Kundera je (a vždycky byl, vyjma jeho nadšeně komunistického období) trochu zlomyslný intelektuál, který své hrdiny rád nechá padat a vstávat, jak se mu zamane, trochu se jim posmívá a čtenář to může jen sledovat, Kunderovy postavy nejde jen tak obyčejně mít rád, autor to nedovolí… Takové jsou “Směšné lásky” (1970), výbor 7 povídek ze 3 původních “sešitů” vydávaných v 60. letech. A ano, četl jsem už víckrát a možná budu zas – protože co se jmenuje směšné, vůbec takové být nemusí.

Jan Tulis Karosa – od kočárů … 2005 ××××
Milan Kundera Směšné lásky 1970 ×××××

Filmy
… já jich viděl… ale žádný nikdo nenatočil, stačilo zavřít – nebo vlastně i otevřít – oči, jak kdy, a tak tedy nic… Nevadí mi to ani trochu, nejlepší filmy jsou ty vlastní.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s