Kulturní revue 2015-11 / 2

Rada místo úvodu: poslouchejte, čtěte a sledujte jen to, co chcete, ne co byste měli, abyste vypadali ***** (doplňte si: chytře, sečtěle, drsně, zajímavě atd., dle osobního vkusu) – jinak to není kultura, ale tyjátr

Hudba
Už dávno jsem hodil za hlavu, co bych měl nebo neměl, poslouchat lze vše… i když pravda, něco jen jednou, a přesto s trvalými následky. Daří se mi ale takovým katastrofám vyhýbat. Eros Ramazzotti svou nynější tvorbou žádné škody nepůsobí, je naopak příjemná a nevlezlá, a tak je mým vcelku častým průvodcem, zejména při činnostech, kdy je žádoucí, abych nerozuměl textu. Na albu “Ali e radici” (2009) je bezproblémový kytarový pop plný specificky italské melodičnosti, baví mě všechno a je celkem jisté, že jsem neposlouchal naposled. “Eros 30” (3CD, 2015) je výběr toho nejlepšího, je ale třeba říct, že tvorbu z 80. let vynechávám, protože ono gumové italo-disco opravdu těžko snáším… o to lepší je ale tvorba nová, ER totiž nezblbnul, nýbrž zmoudřel.

Eros Ramazzotti - Ali e radici (2009)Eros Ramazzotti - Eros 30 (3CD, 2014)Def Leppard - Def Leppard (2015)

Kamelot mám (většinou) rád, a to přesto, že některé (hlavně novější) texty Romana Horkého jsou otřesné a že skupina pochází z nejhoršího místa široko daleko (hledejte, nevíte-li). Pustil jsem si debutové album “Zachraňte koně” (1990) a byla to velmi příjemná nostalgie, a tak jsem přidal ještě “Vyznavače ohňů” (1992) a “Duhovou cestu” (1994), nějak jsem pořád neměl dost… a zejména zpěv Radka Michala se mi líbil fakt hodně; škoda, že RM už skoro 20 let není mezi námi živými. Britští Def Leppard mají po letech novinku, jmenuje se “Def Leppard” (2015) a je taková, jaká být měla a má: melodický rock, rychlé vypalovačky střídají klenuté balady a celé se to poslouchá velmi dobře…

Kamelot - Zachraňte koně (1990)Kamelot - Vyznavači ohňů (1992)Kamelot - Duhová cesta (1994)

Eros Ramazzotti Ali e radici 2009 ××××
Eros Ramazzotti Eros 30 (3CD) 2014 ××××
Kamelot Zachraňte koně 1990 ×××××
Kamelot Vyznavači ohňů 1992 ×××××
Kamelot Duhová cesta 1994 ××××
Def Leppard Def Leppard 2015 ××××

Knihy
Četl jsem e-knihu “Tajemství krásných fotek” (2015); má trochu pitomý název (fotky – šmarjá!), ale Josef Cvrček ji pojal velmi dobře a líbí se mi velmi, protože fotografie je umění, ne primárně technika, je to citový projev… jen jedna myšlenka za všechny: Proč tolik fotografů nemá dobré fotografie? Protože se snaží fotografovat to, s čím nejsou vnitřně spojeni a technicky to dohnat prostě nelze… Jestli tohle stojí ještě v nějaké jiné knize, sem s ní hned!

Josef Cvrček - Tajemství krásných fotek (2015)Jean-Paul Didierlaurent - Čtenář z vlaku v 6.27 (2015)

Jean-Paul Didierlaurent je Francouz a “Čtenář z vlaku v 6.27” (2015) se mi opravdu moc líbí – vševědoucí vypravěč popisuje zdánlivě nudný život jistého outsidera, aby se ukázalo, že jeho vnitřní svět je mnohem čistší než všechno kolem… a trochu připomíná (lisovna starého papíru) Hrabalovu “Příliš hlučnou samotu”, takže opravdu dobré čtení, děkuji.

Josef Cvrček Tajemství krásných fotek 2015 ××××
J.-P. Didierlaurent Čtenář z vlaku v 6.27 2015 ×××××

Film
… no … nic … nevadí … tak … třeba … jindy …

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s