Kulturní revue 2015/12 – 2

Tak jo…

Hudba
Překvapila mě Iva Marešová a skupina 999, protože CD “Na křídlech koní” (2008) je úplně jiné, než bych býval čekal – takové bártovské… Je fakt, že recenze nijak nadšené nejsou a že chybí nějaké výrazné téma, ale poslouchá se dobře a závěrečná píseň Ze Země stínů je úžasná. To Ivan Hlas nepřekvapí nikdy, protože na co sáhne, to je skvělé – a tak jsem poslouchal “Šakalí léta” (1993) a “Utek mi pes” (2004) a posté je třeba říct, že ani jedno nemá chybu. Neřež není zrovna můj šálek čaje, nicméně album “Jen blázni překročí svůj stín” (2015) se mi líbí obsahem i zpracováním; nebudu ho poslouchat pořád, občas jistě ano. Bon Jovi si pouštím často a vždycky rád – a i když jim recenzenti často vytýkají kdeco, mně je to fuk. A album “What About Now” (2013) je skvělé jako všechna ostatní!

Ivan Hlas - Utek mi pes (2004)Bon Jovi - What About Now (2013)

Miroslav Žbirka nedělá nikdy nic, čemu by se nedalo věřit, což je silně potěšující fakt. Jeho poslední počin “Miro” (2015) mám na 2 vinylech od bratra k Vánocům a je to poslech vynikající. LP č. 1 je anglicky, č. 2 pak slovensky – a vše je nahrané ve studiu na londýnské Abbey Road, kde zní vždycky vše výborně… A nakonec Robert Křesťan a Druhá tráva, ti vydali docela nedávno reprezentativní komplet “In concert” (2015), v němž je CD, DVD a zpěvník s 25 písněmi, protože DT slaví 25. výročí. Je to jedním slovem skvělé; nic tzv. nového tam být nemusí a ani nemá, je to zkrátka narozeninový dárek a já ho dostal velice rád.

Miroslav Žbirka - Miro (2015)Robert Křesťan a Druhá tráva - In concert (2015)

Iva Marešová & 999 Na křídlech koní 2009 ××××
Ivan Hlas Šakalí léta 1993 ×××××
Ivan Hlas Utek mi pes 2004 ×××××
Neřež Jen blázni překročí… 2015 ×××
Bon Jovi What About Now 2013 ××××
Robert Křesťan + DT In concert 2015 ×××××

Knihy
Roman Pihan - Mistrovství práce s DSLR (2014)“Mistrovství práce s DSLR” (2014) je samostatně neprodejná kniha, již napsal Roman Pihan. Převratné zprávy či novinky žádné, ale líbí se mi zpracování a pojetí, některé věci jsou podány přehledněji a jasněji než jinde – a i to je klad.

Roman Pihan Mistrovství práce s DSLR 2014 ××××

Filmy
Díval jsem se na TV – co doma, když venku nic a jsou ty Vánoce… Šlo o notoricky známé věci, ale proč ně – a zůstat alespoň trochu dítětem je lepší než být dospěle nudný a nudně dospělý…

Šakalí léta ČR 1993 ×××××
Madagaskar 3 USA 2012 ××××
Princezna ze mlejna 2 ČR 1999 ×××
Jak dostat tatínka do polepšovny ČSSR 1978 ××××
Princezna se zlatou hvězdou ČSR 1959 ××××

Šakalí léta (1993)Madagaskar 3 (2012)Jak dostat tatínka do polepšovny (1978)Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Šakalí léta jsou tak trochu pohádka, i když o Dejvicích a rock’n’rollu, je tam toho pohádkového dost, jasně profilované postavy a dobrý konec. Animovaný Madagaskar 3 mě bavil možná z celé série nejvíc, ač cirkus není zrovna moje oblíbené prostředí – a díky skvělému využití hudby je film jasný nadprůměr. Princezna ze mlejna 2 je dobrá námětem i jeho přesahem (láska si cestu najde), ale nelíbí se mi kamera a čert mi vadí, je ho tam moc. Jak dostat tatínka do polepšovny je klasika, ale stejně mě pokaždé moc baví a dívám se rád – stejně jako na všechny filmy s Tomášem Holým. Princezna se zlatou hvězdou mě překvapila, neviděl jsem ji léta – a veršovaná mluva se mi líbila, protože dialogy jsou fakt dobré…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s