Kurvítka a jiné vymoženosti

Nedávno jsem se dočetl, že optická média to mají spočítané a také že se celkově snižuje produkce vypalovacích CD i DVD (MD už vyrábí jen Sony a TDK, naštěstí ale stále v Japonsku, takže jsou kvalitní jako dříve, takzvaně kurvítekprosté). Snad jen Blu-Ray žije, ale je to život jepičí a celkově vzato (asi) labutí píseň fyzických médií. Dovolím si malou odbočku: kurvítko je tajné mystické zařízení k tomu, aby věc vydržela jen čas krátce přesahující záruční dobu – opravit nelze, kupte si novou – zákazník dlouhodobě spokojený s touž věcí je totiž pro výrobce ztracený. Nevím, kde kurvítka v té které věci jsou, ale že existují, na to můžete vzít jed. Všechno je spotřební a trvalého není – a nemá být – nic.

CD jako novinka - kdysi...MD - písmena, která si budete pamatovat...

Výroba CD/DVD se nyní přesouvá zejména do Indie a Činy, přičemž kvalita povážlivě klesá, jak se zajisté dalo čekat. Kdo se vyzná, ví, že není médium jako médium a že se naprosto nelze orientovat podle značky, protože např. hojně rozšířený a prý nejlepší Verbatim může být nejen od kvalitního japonského nebo taiwanského výrobce, ale ve stejném obalu může být i nespolehlivá placka z Indie, před kterou po několika málo letech kapituluje i sebelepší mechanika (továren na média je na světě jen cca 20 a vyrábějí pro všechny značky). Koupit dnes zaručeně kvalitní média je takřka věda (ještě to naštěstí jde a naštěstí to umím) – stejně jako koupit jakékoli opravdu dobré věci, které skutečně vydrží dlouho. Zatímco dnes dvacetileté auto i nadále dobře jezdí, to dnešní bude za stejnou dobu už 10 let po smrti, protože tak to výrobce chce (jedině tak se mu to vyplatí). Dvacet let starý CD přehrávač hraje lépe než dnešní nový, který navíc za 3 až 5 let nebude hrát vůbec. Toto že je pokrok…?!

Nedávno mi jakýsi zabedněný publicista objevně sdělil, že kdo ještě používá fyzická média na hudbu a filmy, je buď staromilec, nebo fetišista – s takovou nebetyčnou blbostí odmítám jakkoli polemizovat. Zkuste si přečíst booklet od mp3 alba, zkuste si vzít do ruky digitální fotku nebo přivonět k negativu…! Spisovatel a znalec hudby Nick Hornby sice tvrdí, že žádný nový osmidiskový komplet vám nezaručí, že se budete cítit lépe, ale jsem přesvědčený, že to myslí jinak: že nemusíte koupit všechno, co kde vidíte, a že vypočítat si cenu 1 disku z kompletu sice může být potěšující, ale žádná spása z toho neplyne.

Ještě poctivý VerbatimTeď už si můžete vyrábět vlastní disky... (1991)

Dokonce se předpokládá, že nové počítače nebudou mít žádné optické mechaniky, jako je dnes nemají ty hloupé netbooky (taky jsem si ho pořídil, ale dobrý nápad to vlastně nebyl). Budeme si všechno ukládat jen na harddisky (které brzo někdo zakáže, neboť jsou drahé a určitě tak či onak neekologické), zcela nespolehlivé flash paměti nebo SSD, o jejichž dlouhodobé spolehlivosti se zatím neví (nebo ví a neřekne?) skoro nic? Knihy, noviny a fotografie budou jen elektronické – a když pak zafungují všechna ta tajná kurvítka (jsou všude!), nezbude vůbec NIC. Zůstanou nečitelná data, jen samé jedničky a nuly a na médiích z Indie ani ty ne. Z internetu si pak stáhneme virtuální hrnek s virtuálním bio-eko-čajem, položíme si ho na nečitelné médium a bude nám fajn. Hurá!

Audiokazeta - hit undergroundu...Starý dobrý minidisc...

Jsem tedy staromilec a fetišista – ale mám pořád rád CD, DVD, MD a kazety (gramofon už nemám a často toho lituji), pořád si rád vezmu do rukou papírové vyvolané fotografie (ne vytištěné, to je něco jiného, o dost horšího a neskonale blbějšího!)… Marketing je mor moderní doby – s jeho pomocí se totiž prosazují čím dál horší a zbytečnější věci. Tak mě napadá, že to neplatí jen o věcech, ale i o lidech (taky všude samej šmejd). Ještě jsou firmy, které se staromilecky drží poctivosti, ale znají je už jen ti, kterým jde o totéž – na obou stranách se ale počty snižují. Je to možná marný a předem prohraný boj, já mám ale i nadále rád poctivé věci a lidi bez kurvítek

Advertisement

4 komentáře do “Kurvítka a jiné vymoženosti”

 1. Já si gramofon nedávno koupil-starej-a asi po měsíci se mi zas rozbil. Ach jo. A co já teď s těma milovanejma elpíčkama?

  • Staré věci většinou LZE opravovat, dokonce se to vyplatí více než koupit nějakou novou plastovou věc z Číny. A nebo koupit jiný starší přístroj. Zrovna gramofony se ale pořád vyrábějí i nové a kvalitní (např. Denon), protože samo o sobě je to už jaksi „nemarketingové“ zboží – sice za těžké peníze, ale aspoň ještě jsou.

   • To ano, ale já to neumím a neznám nikoho, kdo by se tím zabýval. Asi mi nezbyde než to zkusit znovu a doufat, že to tentokrát za těch pár stovek klapne…
    Nové kvalitní gramce jsou velmi drahé.

 2. Vojta Fišr Says:

  Milane „kurvítka“ se vám povedla, výbornej článek, mluvíte mi z duše……..díky

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s